Lets face it, it's way easier to just run to your local supermarket and pick up some baby food but, it is really that much more difficult to make it on your own? The answer is no! Besides being quite simple there are many more benefits to making your own food for your little one.
- You will save money - one store bought jar could run anywhere from .50 to $2.00 at times. This can add up to a lot. You can buy 3 sweet potatoes for $3 and have enough food for a couple of weeks if you freeze it.
- You control what ingredients are used. We trust what is given to us in those handy little jars but the truth is we don't really know what goes into the food. This includes additives such as salt or sugar (both of which little ones DO NOT need) and preservatives.
- You can guarantee the quality & freshness of the ingredients you are using. When available and affordable organic is best. You can visit your local farmers market for organic fruits and veggies. This ensures that you are getting the freshest produce possible and you will be supporting your local farmers.
- You can be creative! Mix it up and try different combination's.

Have fun with it and remember, our little ones deserve the best. It might take a little bit more work but it's totally worth it in the end. Keep checking back for some basic recipes as well as some yummy ones. Its not all about peas and green beans anymore!
*The recommended age to introduce solids is 6 months. Please check with your pediatrician to make sure your child is ready for solids.
No comments:
Post a Comment